Smakelijk succes! Een reis van Aeres mbo Ede naar de nieuwe opleiding Voeding- en leefstijladviseur
In schooljaar 2022-2023 is Aeres mbo Ede gestart met het aanbieden van de nieuwe opleiding Voeding- en leefstijladviseur. In deze opleiding leren studenten hoe je een voedings- en/of sport- en beweegprogramma voor een gezonde leefstijl opstelt en hoe je cliënten hierin kan coachen en begeleiden. Dit is een cross-over kwalificatie van de opleidingen Sport en Bewegen en Vakexpert Voeding & Voorlichting. Het ontwerpen en ontwikkelen van een nieuwe opleiding vraagt veel tijd en expertise. Aeres mbo heeft CINOP gevraagd om het team hierbij te ondersteunen.

Het onderwijs op de schop
Het vertrekpunt voor de nieuwe opleiding was de geheel nieuwe onderwijsvisie. Waar er eerst veel getoetst werd en de focus op cijfers lag, staat nu formatief handelen centraal. Daarnaast wordt er nu gewerkt met twee perioden van 20 weken per schooljaar in plaats van vier perioden van 10 weken. Op didactisch vlak wordt er nu gewerkt vanuit hybride leeromgevingen. Dit doet Aeres door te werken aan authentieke projecten in samenwerking met het werkveld. Alle kennis, houding en vaardigheden die de studenten leren, hangen samen met het project en daarmee de beroepspraktijk.
Van grof- naar fijnontwerp in co-creatie
Van januari tot en met juli 2023 heeft CINOP het ontwikkelteam van Aeres mbo Ede ondersteund. Bij de aanvang van de samenwerking was het eerste halfjaar van de opleiding ontwikkeld. In co-creatie met het ontwikkelteam is het grofontwerp voor de gehele opleiding gerealiseerd. Vervolgens zijn er verschillende sessies met de vakgroep geweest om de onderwijsinhoud te bepalen. Vanuit dit grofontwerp heeft CINOP samen met het docententeam concreet lesmateriaal ontwikkeld inclusief opdrachten. Hierbij staat de beroepspraktijk centraal. Door de co-creatievorm is het ontwikkelteam meegenomen in de werkwijze van onderwijsontwikkeling en hebben zij zich deze werkwijze ook eigen gemaakt.

